ویزا تحصیلی آلمان

کشور آلمان:

دانشگاه های آلمان جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند. تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های دولتی آلمان نیز با شهریه ای رایگان همراه است و دانشجویان تنها باید هزینه‌های خدماتی هر ترم را پرداخت کنند (۵۰ تا ۳۰۰ یورو). در برخی از ایالت‌های آلمان نیز اگر مدت زمان تحصیل از چهار ترم بیشتر شود، دانشجو باید مبلغ ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو را به ازای هر ترم اضافی پرداخت کند. در ادامه این مقاله از ویزا هیلز شما را با شرایط اخذ ویزا تحصیلی آلمان آشنا خواهیم کرد.

بررسی چگونگی ویزای تحصیلی آلمان؛ شرایط صدور و تمدید ویزا

از آنجا که تحصیل در آلمان طرفداران زیادی دارد، چگونگی گرفتن ویزای تحصیلی آلمان برای علاقه مندان به این روش مهاجرتی نیز بسیار مهم است. مهم ترین نکته برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، اخذ پذیرش از یک مرکز آموزشی همچون مدرسه، کالج و دانشگاه هست. اگر شما موفق به اخذ پذیرش از یک مرکز آموزشی معتبر در آلمان شده اید، می بایست مدارک لازم را تهیه کرده و به نزدیک ترین سفارت آلمان مراجعه کنید. توجه داشته باشید اعتبار مدارکی که ارائه می دهید، سبب قبول یا رد ویزای شما خواهد شد. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چگونه ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید و آیا اخذ ویزای تحصیلی اروپا و آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ علاوه بر مطالعه این مقاله، می توانید با کارشناسان ویزاهیلز مشاوره رایگان داشته باشید و سپس دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان اقدام فرمایید.

ویزاهیلز علاوه بر بررسی شرایط شما برای دریافت پذیرش از کشور آلمان، این امکان را هم برای شما فراهم خواهند کرد که برای سایر کشور ها هم نیز شرایط شما را در نظر بگیرند و بهترین روش مهاجرتی را برای شما فراهم کنند.

بررسی مدرک زبان برای ویزای تحصیلی آلمان

الزام داشتن مدرک زبان برای ویزای تحصیلی آلمان، به نحوه پذیرش شما بستگی دارد. به طور کلی شما می توانید از دو طریق برای ویزای دانشجویی آلمان خود اقدام نمایید:

  1. برنامه تحصیلی شما به زبان انگلیسی است:در این صورت می بایست از دانشگاهی که پذیرش گرفته اید نامه ای مبنی بر اینکه دوره تحصیلی شما بر پایه زبان انگلیسی است دریافت نمایید. از این طریق نشان می دهید که نیاز به مدرک زبان آلمانی ندارید و درخواست ویزای تحصیلی خود را بدون مدرک زبان آلمانی ارسال می کنید.
  2. برنامه تحصیلی شما به زبان آلمانی است:در این صورت نیاز به مدرک زبان معتبر آلمانی دارید که این مدرک زبان آلمانی شما باید دریافت شده از موسسه های معتبر  مانند گوته (GOETHE SPRACHINSTITUT,و یا OKF) با حداقل سطح B1 باشد. همچنین در هنگام درخواست ویزا ممکن است افسر ویزا از شما سوال هایی به زبانی آلمانی نیز بپرسد که می بایست برای آن آمادگی داشته باشید.بنابراین ما به متقاضیان موسسه خود شرایطی را فراهم مینماییم که بتوانند مدرک زبان آلمانی را دریافت کنند

به صورت کلی برای مهاجرت به آلمان بهتر است تا حدودی به زبان آلمانی مسلط باشید تا برای برقراری ارتباط با مردم یا جامعه و داشتن زندگی بهتر دچار مشکل نشوید. 

شرط معدل در آلمان:

شرط معدل برای تحصیل در آلمان و در برخی از کالج ها و دانشگاه های آن مورد نیاز می باشد. و حداقل معدل با توجه به شرایط هر مدرسه، کالج یا دانشگاه متفاوت است. اما حداقل معدل تعیین شده برای دوره متوسطه 2.5 و برای تحصیلات تکمیلی 1.5 اعلام شده است. طبیعتا هر چه معدل دبیرستان شما بیشتر باشد شانس اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر برای شما نیز بالاتر می رود.. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتربا موسسه مهاجرتی رایان دانش فیدار تماس نمایید تا شرایط معدل به طور دقیق برای شما توضیح داده شود

شهریه دانشگاه در آلمان

اکثر دانشگاه های آلمان رایگان می‌باشند. تنها هزینه‌ای که باید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آلمان پرداخت کنید سهم ترم است. کلیه دانشجویان یک موسسه آموزش عالی ملزم به پرداخت سهم ترم هستند. این مبلغ بسته به موسسه آموزش عالی متفاوت است، تا حدودی به این دلیل که خدمات مختلفی در این سهم گنجانده شده است. به طور متوسط، سهم هر ترم حدود ۲۵۰ یورو است. مبلغ مشخصی که شما برای خدمات دانشگاهی مانند حمل و نقل با اتوبوس و قطار، امکانات ورزشی، سالن های ناهار خوری و موارد دیگر پرداخت می‌کنید.

در بسیاری از دانشگاه ها، سهم ترم شامل هزینه “بلیط ترم” یعنی گذرنامه حمل و نقل عمومی نیز می‌شود. با بلیط ترم خود می‌توانید به مدت شش ماه بطور رایگان در مناطق اطراف موسسه آموزش عالی خود با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید. بسته به جایی که زندگی می‌کنید و تا چه میزان اجازه سفر دارید، بلیط می‌تواند بین ۲۵ تا ۲۰۰ یورو هزینه داشته باشد و در حال حاضر در سهم ترم گنجانده شده است.

 بلیط ترم باعث کاهش هزینه های زندگی در آلمان می‌شود.  دانشجو با پرداخت این هزینه کارت حمل و نقل رایگان (Semester Ticket) دریافت می‌کند که بواسطه آن دیگر نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمدش در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد شد. پرداخت هزینه Semester Ticket اجباری است، زیرا Semester Ticket کارت دانشجویی شما نیز محسوب می‌شود. کاملا واضح است که بدون Semester Ticket هزینه زندگی دانشجویی در آلمان می‌توانست بیش از این مقدار باشد و به راحتی می‌توان گفت بدون این سرویس، هر ماه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو به مخارج دانشجو اضافه می‌شود.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

علیرغم اینکه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است، اما دانشجویان موظف به پرداخت هزینه کمی بایت ثبت نام سایر خدمات ترم هستند. این هزینه به طور متوسط ۲۵۰ یورو در هر ترم است، اما در هر دانشگاه متغیر خواهد بود.

اکثر دانشگاه های آلمان، دولتی هستند. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی در مقطع کارشناسی باید سالانه تا ۲۰,۰۰۰ یورو یا بیشتر را پرداخت کنند.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان اگر به صورت پیوسته باشد، معمولا رایگان خواهد بود. پیوسته به این معنی که دانشجو مدرک لیسانس خود را نیز از دانشگاه‌های آلمان گرفته باشد. در این صورت همچنین دانشجو موظف به پرداخت هزینه خدماتی ترم خواهد بود.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته در آلمان برای دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را از کشوری به جز آلمان دریافت کرده‌اند، در هر دانشگاه متفاوت است و می‌تواند تا ۲۰,۰۰۰ یورو سالانه در دانشگاه‌های دولتی و تا ۳۰,۰۰۰ یورو سالانه در دانشگاه‌های خصوصی باشد.

شهریه تحصیل در مقطع دکتری در تمام دانشگاه‌های آلمان، حداقل به مدت شش ترم رایگان است. دانشجویان دکتری در آلمان نیز موظف به پرداخت هزینه‌های خدماتی ترم به مبلغ ۲۵۰ یورو خواهند بود.

شرایط کار در آلمان با ویزای دانشجویی :

می‌توان ادعا کرد که اکثر دانشجویان دانشگاه های آلمان، چه آلمانی و چه غیر آلمانی، هزینه تحصیل خود را از طریق کار کنار تحصیل در آلمان تامین می‌کنند. از کار در فروشگاه ها و رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها گرفته تا کار در کتابخانه دانشگاه، برای اساتید و یا کار در کارخانه ها و مراکز صنعتی. بسیاری از کارخانجات و شرکت‌ها هستند که با دانشگاه ها در ارتباط اند و تمایل دارند برای پیشبرد پروژه های خود از دانشجویان استفاده کنند و آن‌ها را در رشته های تحصیلی خود به کار گیرند. به این نوع از کار دانشجویی، Werkstudent گفته می‌شود و تقریبا از ترم ۳ لیسانس به بالا می‌توانید روی آن حساب باز کنید. البته به شرط اینکه دنبال آن باشید. هر چند این نوع کارها بیشتر برای رشته های فنی مهندسی فراهم است در نظر داشته باشید که برای کار در آلمان در کنار تحصیل نیازمند دانش زبان آلمانی هستید و همانطور که در مطالب بالا برای شما توضیح داده شد بهتر است دانش زبان آلمانی تا حدودی داشته باشید که بتوانید برای کمک هزینه زندگی در آلمان راهی برای شما باشد.

معرفی بهترین دانشگاههای آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسی میلیان مونیخ

دانشگاه روپراخت کارلس هایدلبرگ

انیستیتو فناوری کارل سروهه

دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه توبینگن

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه مونستر

دانشگاه کلن

رتبه جهانی

96

98

99

151

192

195

209

217

228

233

240

بهترین دانشگاه ها در انتظار شما

رزرو وقت مشاوره تحصیلی

در این صفحه شما می توانید زمان و روز مورد نظر خود را برای مشاوره رزرو کنید. زمان مشاوره 30 دقیقه است. مشاوره بصورت حضوری و غیر حضوری ممکن است

Call Now Button
× Whatsapp