در مسیر مهاجرت تحصیلی: چطور به انتخاب دانشگاه مناسب برسیم؟

در مسیر مهاجرت تحصیلی: چطور به انتخاب دانشگاه مناسب برسیم؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه‌ی انتخاب دانشگاه برای مهاجرت و همه‌ی مواردی که باید در این مسیر در نظر داشته باشید، آشنا کنیم. انتخاب دانشگاه گام مهمی در برنامه‌ی مهاجرت تحصیلی است که شما را یک پله به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند. اگرچه این مرحله برای بسیاری از دانشجویان دشوار و زمان‌بر به‌نظر می‌رسد، اما با مشاوره‌ درست و درنظر گرفتن معیارها و نکاتی مشخص، می‌توان به‌انتخاب مناسب‌ترین گزینه‌ها رسید. ما در ویزا هیلز، از صفر تا صد مهاجرت در کنار شما خواهیم بود.

تعیین اهداف تحصیلی

ابتدا باید اهداف تحصیلی و حرفه‌ای خود را مشخص کنید. باید بدانید که در چه حوزه‌ی تخصصی علاقه به ادامه‌ی تحصیل دارید و کدام مقطع تحصیلی(کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) گزینش مناسب‌تری برای شما محسوب می‌شود؟ انتخاب‌رشته‌ تخصصی باتوجه‌به‌ بازار کار کشور هدف و ظرفیت موجود آن رشته در دانشگاه‌ها مسئله‌مهم دیگری است که باید درنظر بگیرید.

مقایسه دانشگاه‌ها

از آن‌رو که از میان تعداد زیادی دانشگاه باید به گزینه‌های نهایی خود دست پیدا کنید، تهیه‌ی یک لیست مقایسه‌ای می‎تواند کمک‌کننده باشد. در اینجا برخی از معیارهای مهم را که می‌توان در جدول مقایسه قرار داد، به شما معرفی می‌کنیم.

  • رتبه و شهرت دانشگاه

اطلاعات در مورد رتبه‌بندی و شهرت دانشگاه‌ها را با توجه به رشته‌ مدنظرتان جستجو کنید. برای این منظور می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های بسیاری که طبق معیارهای مشخص، رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را منتشر می‌کنند کمک بگیرید. به عنوان مثال در سایت https://www.topuniversities.com می‌توانید رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را بر اساس نظام رتبه‌بندی ‌QS مشاهده کنید. سه معیار اصلی این طبقه‌بندی پایداری، اشتغال و شبکه تحقیقات بین‌المللی است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها

  • برنامه تحصیلی

انتخاب دانشگاه برای مهاجرت باید همگام با بررسی برنامه‌های تحصیلی ارائه‌شده در آن‌ها صورت بگیرد. با مراجعه به‌سایت دانشگاه‌ها می‌توانید از برنامه‌های مرتبط با رشته‌ تحصیلی خود باخبر شوید و گزینه‌های مشخص‌تری را انتخاب‌کنید.

  • مکان جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی دانشگاه (کشور و شهر) را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که زندگی در شرایط فرهنگی و جغرافیایی آن مکان برای شما مناسب است.

  • هزینه‌های تحصیل

لازم است هزینه‌های تحصیل، مخصوصاً برای شما که دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شوید را به خوبی بررسی کنید و مطمئن شوید که توانایی تامین آن‌ها را دارید. انواع اسکالرشیپ‌ها و کمک‌های مالی را نیز می‌توانید در این زمینه جستجو کنید. اگر توانایی مالی لازم را برای پرداخت شهریه دانشگاه‌ ندارید، شرایط تحصیل رایگان را در کشورها و دانشگاه‌های مختلف در نظر بگیرید. به عنوان مثال برخی کشورهای اروپایی مانند نروژ، خدمات تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی با هزینه‌ی بسیار کم یا رایگان ارائه می‌دهند.

  • امکانات و خدمات دانشگاه

امکانات آموزشی، کتابخانه، آزمایشگاه‌ها و خدمات پشتیبانی دانشگاه از جمله امکاناتی است که می‌تواند در انگیزه‌ی تحصیلی شما تاثیر قابل توجهی داشته باشند. با سرزدن به وب‌سایت دانشگاه‌ها، خدماتی‌ که درنظرتان مهم است را به‌خوبی بررسی‌کنید.

  • شرایط مورد نیاز دانشگاه

با جستجو در سایت دانشگاه‌های مد نظر، مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را یادداشت کنید. نمره‌ی زبان قابل قبول، اپلیکیشن فی، مهلت زمانی دانشگاه برای اپلای کردن، توصیه‌نامه و مدارک تحصیلی پیشین از جمله مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

پژوهش و مشاوره

از آن جهت که روند انتخاب کشور برای مهاجرت و انتخاب دانشگاه برای مهاجرت با توجه به شرایط هر فرد متفاوت و کاری زمان‌گیر است، می‌توانید از مشاوران تحصیلی ویزا هیلز که تخصص بیشتری در این زمینه دارند و نیز از دانشجویان خارج از کشور کمک و راهنمایی بگیرید. این کار موجب صرفه‌جویی در وقت شما و کاهش احتمال خطا می‌شود.

اقدامات لازم برای ویزا و اقامت

چگونگی وضعیت ویزا تحصیلی و اقامت پس‌ازتحصیل را درکشور مدنظر به‌خوبی بررسی‌کنید تا درهنگامی‌که برای پذیرش‌گرفتن اقدام می‌کنید، ریسک کم‌تری را درگرفتن ویزا متحمل شوید.

در پایان به‌‌این امر توجه داشته‌باشید که درمسیر یافتن دانشگاه، هیچ منبعی بهتراز سایت خود دانشگاه‌های مدنظر نمی‌تواند به‌شما کمک کند تا موارد و شرایط لازم را بررسی‌کنید. حتی اگر نیاز به مکاتبه‌ی مستقیم با اساتید داشته باشید، اطلاعات مربوط به آن‌ها را می‌توانید از طریق وب‌سایت دانشگاه به دست آورید. پس‌ از انتخاب‌کشور برای مهاجرت و بررسی دانشگاه‌های مختلف، لازم‌است گزینه‌های خودرا باتوجه به شرایطتان محدودکنید؛ تا به انتخاب‌های دقیق‌تری که شانس گرفتن پذیرش را برای شما بیشتر می‌کند، نزدیک‌تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× Whatsapp