چه چیزهایی را باید درباره زندگی در سوئد بدانیم؟

چه چیزهایی را باید درباره زندگی در سوئد بدانیم؟

کشور سوئد با مناظر طبیعی خیره‌‌کننده، کیفیت آموزشی بالا، فرهنگ پرجنب‌وجوش و استانداردهای بالای زندگی به یکی از  مقاصد اصلی مهاجرت برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده‌است. ما دراین مطلب قصد داریم تا شما را با همه‌ی چیزهایی که درمورد زندگی در سوئد به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی نیاز است بدانید، از انتخاب دانشگاه مناسب گرفته تا درک فرهنگ و سبک زندگی محلی، آشنا کنیم. همچنین تمام مشاوران ویزا هیلز آماده‌اند تا راه شما را در مسیر پذیرش تحصیلی در کشور سوئد هموار کنند.

دانشگاه‌های کشور سوئد به دلیل سطح بالای تحقیقاتی و آموزشی در میان دانشجویان بین‌المللی طرفداران بسیاری دارند. همچنین حضور برخی از دانشگاه‌های سوئد در رنکینگ‌ جهانی باعث می‌شود  تا دانشجویان بین‌المللی با تصمیم برای تحصیل در این کشور مسیر زندگی خود را تغییر دهند. از طرفی دیگر اخذ ویزای تحصیلی در مدت زمان کم، برتری دیگری است که دانشگاه‌های سوئد نسبت به برخی دیگر از کشورها دارا هستند. با این حال، قبل از شروع ماجراجویی، چندین جنبه‌ی حیاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

نگاه به سوئد به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی

تحصیل در سوئد نه تنها فرصت استفاده از فضای آکادمیک باکیفیت را فراهم می‌کند؛ بلکه فرصت تجربه‌های جدید در یک جامعه‌ی متنوع را نیز فراهم می‌آورد. آشنایی با فرهنگ، ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی سوئد برای تطبیق یافتن دانشجویان امری کمک‌کننده و ضروری است.

انتخاب دانشگاه

سوئد دارای چندین دانشگاه معتبر است که هر کدام نقاط قوت خود را دارند. تحقیق و انتخاب رشته‌ای که با رشته‌تحصیلی و اهداف‌شغلی شما همسو باشد، بسیار مهم است. در جدول زیر می‌توانید با دانشگاه‌های برتر کشور سوئد  به نام  موسسه کارولینسکا،  موسسه سلطنتی فناوری، دانشگاه لوند، دانشگاه اوپسالا و دانشگاه استکهلم آشنا شوید.

زندگی در سوئد

جدول رتبه‌بندی دانشگاه‌های سوئد

ویزای دانشجویی و اجازه اقامت

دریافت ویزای و اجازه اقامت گام مهمی در مهاجرت شماست. پس از دریافت پذیرش تحصیلی باید به سفارت سوئد مراجعه کرده و مدارک لازم را ارائه دهید. از جمله ملزومات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • فرم درخواست به‌صورت تکمیل‌ شده
 • مدارک ثبت نام در دانشگاه (نامه پذیرش)
 • مدارک مربوط به تمکن مالی

هزینه زندگی در سوئد

هزینه‌ی زندگی در سوئد بسته به محل‌ زندگی و سبک‌ زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد. متوسط هزینه‌ی زندگی برای یک دانشجوی بین المللی در سوئد از 8000 کرون (765 دلار) تا 13500 کرون (1292 دلار) در ماه متغیر است. بیایید هزینه‌های زندگی برای دانشجویان بین المللی در سوئد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. دراینجا میانگین هزینه‌هایی که ممکن‌است متحمل شوید آورده شده است:

 1. گزینه‌های اسکان

برای زندگی در سوئد گزینه‌های اقامتی مختلفی پیش‌ روی شماست؛ ازخوابگاه‌های‌ دانشگاه گرفته تا اجاره‌ی واحد مسکونی. همچنین دانشجویان می‌توانند خانه‌های مشترک را با هم‌دانشگاهیان خود یا دیگر افراد اجاره کنند که هزینه‌های آنان را به‌طور قابل توجهی کاهش خواهد داد. به‌صورت‌کلی، خوابگاه‌های‌ دانشجویی سوئد از امکانات بالایی مانند سالن‌ مطالعه و فضاهای تفریحی برخوردارند و قیمت اقامت در آن‌ها بسته به‌ظرفیت اتاق‌ها متفاوت‌ است. هزینه‌ی اقامت می‎تواند از 3000 کرون تا 9000 کرون در ماه، تقریباً 290 تا 865 دلار متغیر باشد. بررسی هرکدام از این گزینه‌ها با توجه به شرایط مالی دانشجویان می‌تواند آن‌ها را به مسیر مناسب خود هدایت می‌کند.

 1. غذا و مواد غذایی

هزینه‌ی غذا و مواد غذایی در سوئد جنبه دیگری از بودجه شما است که باید در نظر بگیرید. به طور متوسط، ممکن است حدود 2000 تا 2500 کرون در ماه خرج کنید که تقریباً 192 تا 240 دلار است. با این‌حال، بسته به‌ عادات‌ غذایی شما و اینکه آیا اغلب در رستوران‌ غذا می‌خورید یا خیر این مبلغ می‌تواند متفاوت باشد.

 1. حمل و نقل

سوئد یک سیستم حمل‌و‌نقل عمومی کارآمد ارائه می‌دهد که می‌تواند راهی مقرون به صرفه برای رفت‌و‌آمد دانشجویی باشد. به صورت تقریبی حمل و نقل ماهانه در شهرهای بزرگ تقریباً 750 تا 900 کرون، حدود 72 تا 86 دلار هزینه دارد.

 1. مطالعه

شما به‌عنوان دانشجو بایستی خود را برای بودجه‌بندی مواد آموزشی از جمله کتاب‌های درسی آماده کنید. به‌طور متوسط، این ممکن است حدود 600 تا 700 کرون در ماه، تقریباً 58 تا 67 دلار برای شما هزینه داشته باشد.

 1. مخارج متفرقه

همچنین باید برای هزینه‌های متفرقه مانند مراکز سرگرمی، فعالیت‌های اجتماعی و وسایل شخصی بودجه اختصاص دهید. این هزینه‌ها می تواند بر اساس ترجیحات شما بسیار متفاوت باشد.

 1. بیمه‌ی سلامت

بیمه درمانی در طول اقامت شما در سوئد ضروری است. هزینه ممکن‌است نسبت به‌سن شما متفاوت‌باشد، اما معمولاً حدود 300 تا 450 کرون درماه، تقریباً 29 تا 43 دلار است.

 1. موبایل و اینترنت

داشتن تلفن‌همراه و اتصال به‌‌ اینترنت برای برقراری‌ارتباط و مدیریت‌ مطالعات ازجمله هزینه‌های ضروری‌ است که بسته‌به‌ میزان مصرف شما متغیر است.

 1. اجازه‌ی کار در حین تحصیل

یکی از ویژگی‌های ممتاز کشور سوئد، اجازه‌ی کار در حین تحصیل است و از این نظر هیچ‌گونه محدودیت قانونی برای دانشجویان وجود ندارد. مشاغل پاره‌‌وقت بسیاری وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای کسب درآمد به دنبال آن‌ها باشند. طبیعتاً  تسلط داشتن به زبان سوئدی گزینه‌های شغلی بیشتری را پیش روی دانشجویان قرار می‌دهد.

به‌طور متوسط، ممکن است با کار پاره وقت حدود 5000 تا 6000 کرون در ماه، تقریباً 480 تا 576 دلار، درآمد کسب کنید. به‌‌خاطر داشته‌‌باشید که این هزینه‌ها تقریبی هستند و بسته‌به‌ مکان، سبک زندگی در سوئد و انتخاب‌های شخصی‌ شما می‌توانند متفاوت باشند. ایجاد یک بودجه دقیق بر اساس شرایط خاص خود همیشه یک تمرین خوب است تا اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به راحتی هزینه‌های خود را پوشش دهید و در عین حال از اوقات خود به عنوان یک دانشجوی بین المللی در سوئد لذت ببرید.

 1. اجازه‌ی کار پس از تحصیل

دانشجویان، پس از اتمام دوره تحصیل‌شان حداقل تا 6 ماه زمان خواهند داشت تا در کشور سوئد و یا در کشورهای اتحادیه اروپا  کار پیدا کنند و از این طریق ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

و در آخر

در پایان می‌توان گفت تحصیل در کشور سوئد یک فرصت فوق العاده برای رشد شخصی و تحصیلی است. با بررسی راهنمایی‌های این مقاله از ویزا هیلز، می‌توانید از تجربه دانشجویی بین‌المللی خود در این کشور زیبای اسکاندیناوی نهایت استفاده‌ی ممکن را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× Whatsapp