انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا منبعی مالی است که معمولاً توسط برخی نهادها به دانشجویان یا پژوهشگران ارائه می‌شود تا هزینه‌های تحصیل و تحقیقات آن‌ها را تا حد زیادی پوشش دهد. انواع بورسیه‌ها ممکن است از سوی دولت‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات خصوصی یا سازمان‌های غیرانتفاعی فراهم شود و مواردی را همچون هزینه‌های شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های کتب و مطالب آموزشی و حتی هزینه‌های مسافرت در بر بگیرد.

به صورت کلی بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند بر اساس عملکرد تحصیلی، توانمندی‌ها، نیازهای مالی و یا زمینه‌های مختلف مطالعاتی ارائه شوند. هدف اصلی این بورسیه‌ها افزایش سطح دانش و پژوهش، حمایت از افراد مستعد و تشویق به انجام تحقیقات علمی و فرهنگی است.

حال که با معنای بورسیه آشنا شدیم در این مقاله از ویزا هیلز به شکل جزئی‌تر به توضیح انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا خواهیم پرداخت و امکان دریافت آن‌ها را در کشور ایتالیا بررسی خواهیم کرد. جالب است در همین ابتدای امر بدانید بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا و امکان برخورداری از آموزش کم‌هزینه نسبت به دیگر کشورها از جمله مهم‌ترین دلایل افراد برای مهاجرت به این کشور است. بنابراین اگر شما هم قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، خواندن این مقاله برایتان مفید و کاربردی خواهد بود.

ما در ابتدای این متن به معرفی انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا خواهیم پرداخت و سپس مراحل و شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی را شرح خواهیم داد. در آخر نیز انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی ایتالیا را بررسی خواهیم نمود.

انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا

 • بورسیه دولتی ایتالیا
 • بورسیه استانی ایتالیا
 • بورسیه دانشگاهی ایتالیا

افراد برای گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی دلایل گوناگونی دارند اما در این میان اولین و مهمترین دلیل نیاز مالی است؛ چرا که بسیاری از دانشجویان نمی‌توانند هزینه‌های تحصیلی را به طور کامل پوشش دهند. هزینه‌های سرسام‌آور مالی با توجه به تورم و نرخ ارز، دانشجویان را بیش از پیش مشتاق به دریافت بورسیه کرده است. بورسیه‌ها به افراد امکان می‌دهند تا بدون بار مالی زیاد، به تحصیلات خود ادامه دهند و همچنین به دانشجویان موفق کمک می‌کند تا در محیط‌های تحقیقاتی برجسته‌تر، به توسعه‌ی مهارت‌های خود در زمینه‌های مختلف بپردازند. به علاوه، دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌تواند موجب افزایش اعتبار و شهرت شخصی افراد گردد، زیرا این امر نشان‌دهنده‌ی تعهد و توانمندی در زمینه‌ی تحصیلات و پژوهش است. به طور کلی، بورسیه‌های تحصیلی افراد را ترغیب به دنبال کردن تحصیلات بالاتر می‌کنند و به آنها فرصت می‌دهند تا به دانش و توانایی‌های خود برای تحقق اهداف تحصیلی و حرفه‌ای نزدیک‌تر شوند. در ادامه به صورت مشخص‌تر به هرکدام از انواع بورسیه‌های ایتالیا می‌پردازیم:

بورسیه دولتی ایتالیا

دولت ایتالیا، هر ساله بورسیه‌هایی را ارائه می‌دهد که دانشجویان یا پژوهشگران با استفاده از آن‌ها  امکان ادامه‌ی تحصیل در ایتالیا را می‌یابند. این بورسیه‌ها تحت عنوان “بورسیه‌های تحصیلی دولت ایتالیا” یا به ایتالیایی “Borse di studio del governo italiano” شناخته می‌شوند. بورسیه‌های دولتی ایتالیا از سوی وزارت تحصیلات عالی، تحقیقات و هنر ارائه می‌شوند.

انواع بورسیه‌های دولتی درصد مشخصی از هزینه‌های تحصیلی که ممکن است شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های کتب و مطالب آموزشی، و حتی هزینه‌های مسافرت باشند را در بر می‌گیرند. این بورسیه‌ها بر اساس معیارهای مختلفی مانند توانمندی‌ها، علاقه‌مندی‌ها، و موارد مالی ارائه می‌شود.

برای اخذ این بورسیه، دانشجوان باید مراحل ثبت‌نام و ارسال مدارک مورد نیاز را طی کنند و در برخی موارد ممکن است نیاز به شرکت در آزمون‌های خاصی داشته باشند. دانشجویان برای دریافت بورسیه‌ها و یا آگاهی از میزان آن‌ها باید به سایت‌های بورسیه‌‌ی دولتی و یا سایت دانشگاه‌ها و نیز موسسات خیریه‌ی مربوطه، مراجعه کنند.

لازم است بدانید که برخی از بورسیه‌ها را می‌توانید پیش از رسیدن به ایتالیا و برخی دیگر را پس از ورود به این کشور و آغاز تحصیل دریافت کنید.

بورسیه دولت ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی

بورسیه‌ی دولتی برای دانشجویان خارجی، توسط وزارت آموزش و پرورش داده می‌شود. این نهاد، بودجه‌ای کامل را برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر می‌گیرد که شامل شهریه و بیمه‌ی درمانی نیز است و دانشجویان می‌توانند با دریافت آن در برترین دانشگاه‌های ایتالیا مشغول به تحصیل شوند. 

درحال حاضر، بیش از 800 بورسیه‌ی ‌تحصیلی در دانشگاه‌های برتر ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی در سال تحصیلی 2023-2024 در دسترس است. این بورسیه‌ها به طور متوسط ​​2500 دلار کمک هزینه‌ی ماهانه به همراه هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های اقامت، بیمه درمانی و کمک هزینه‌ی سفر ارائه می‌کنند.

خدمات مجموعه‌ ویزا هیلز

شرکت مهاجرتی ویزاهیلز با ارائه‌ی انواع خدمات در خصوص اخذ ویزا به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن بتوانید درست‌ترین مسیر مهاجرتی را برای خود اتخاذ کنید. در صورتی که نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فوری و یا اخذ ویزای دانشجویی برای دانشگاه‌های ایتالیا را دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

 • شماره تلفن:  00982122661547 – 00982122661538
 • شماره واتس اپ اقامت: 09903100853
 • شماره واتس اپ تحصیلی: 09927209152
 • اینستاگرام: visahills

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه‌های استانی که با نام DSU نیز شناخته می‌شوند، از طرف اداره‌ی بورسیه‌ی هر استان به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. افرادی که موفق به دریافت این بورسیه می‌شوند می‌توانند از مزیت تحصیل رایگان بهره‌مند شوند.

شرایط کلی دریافت بورسیه‌ی استانی:

 • معدل مقطع پیشین بالاتر از 14 باشد
 • مدرک زبان معتبر(آیلتس با حداقل نمره 6)
 • اثبات واجد شرایط مالی برای دریافت بورسیه بودن

در اینجا با عنوان مثالی از بورسیه‌ی استانی توسکانی، موارد لازم برای دریافت این بورسیه را ذکر می‌کنیم:

کمک هزینه بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل چه مواردی می‌شود؟

 1. اقامت رایگان
 2. وعده‌های غذایی رایگان در سالن‌های غذاخوری دانشگاه
 3. کمک به پوشش هزینه‌های اضافی (فعالیت‌های ورزشی، کتاب و غیره)
 4. معافیت از پرداخت شهریه‌ی دانشگاه

چه کسی می‌تواند اپلای کند؟

دانشجویانی که قصد ثبت نام در یک مقطع تحصیلی در دانشگاه پیزا را دارند یا قبلاً ثبت نام کرده‌اند.

ثبت درخواست و مدارک مورد نیاز

درخواست فقط به صورت آنلاین تا زمان ددلاین(معمولاً هر سال در ماه جولای منتشر می‌شود) امکان‌پذیر است. حتی اگر دانشجو هنوز ثبت نام نکرده باشد، می‌تواند درخواست را ارسال کند. این کمک هزینه فقط برای یک سال تحصیلی معتبر است. بنابراین، دانش آموزان باید درخواست را در هر سال تحصیلی تکرار کنند.

دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان خارجی علاوه‌بر این باید یک سند تاییدکننده‌ی وضعیت اقتصادی خانواده به همراه یک کپی از یک مدرک هویتی معتبر و مدرک زبان ارائه کنند. دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه غیر اتحادیه اروپا می‌آیند باید گواهی دهند که به خانواده‌ای با درآمد بالا و موقعیت بالا تعلق ندارند.

فراخوان سالانه درخواست برای بورسیه تحصیلی DSU در ماه جولای در وب سایت DSU Toscana منتشر می شود. برای یک. 2023/2024 آخرین مهلت درخواست بورسیه DSU 6 سپتامبر 2023 است. برای اولین سال درخواست، رتبه‌بندی فقط درآمد سالانه‌ی خانواده را در نظر می‌گیرد. برای سال‌های بعدی، این فهرست شایستگی تحصیلی را نیز مشمول می‌کند.

DSU یک لیست رتبه بندی واحد شامل دانشجویان خارجی و ایتالیایی تهیه می‌کند. لیست‌های رتبه‌بندی موقت معمولاً هر سال تا پایان سپتامبر تأیید می‌شوند. رتبه بندی نهایی معمولا هر سال تا پایان نوامبر تایید می‌شود. نتایج تخصیص کمک‌های مالی در www.dsu.toscana.it منتشر خواهد شد. هیچ ارتباط کتبی شخصی در مورد نتایج به متقاضیان ارائه نمی شود.

دارندگان کمک هزینه DSU همچنین می‌توانند از سایر کمک هزینه‌های مبتنی بر شایستگی که توسط دانشگاه پیزا اختصاص داده‌شده است، فقط در اولین سال تحصیلی بهره‌مند شوند، مشروط بر اینکه مبلغ مزایا از 6000 یورو تجاوز نکند.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

در ایتالیا، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان محلی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها ممکن است بر اساس معیارهای مختلفی نظیر توانمندی‌های تحصیلی، تحقیقاتی، و یا نیازهای مالی به افراد تعلق بگیرند. این نوع بورسیه‌ها به دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا داده می‌شود و میزان مبلغ آن بستگی به دانشگاه و مقطع تحصیلی دارد. گفتنی است، دانشجویان دکترا از شانس بیشتری برای گرفتن این بورسیه برخوردارند.

شرایط مورد نیاز برای کسب بورسیه‌ها‌ی دانشگاهی ایتالیا

 1. رزومه علمی
 2. حداقل نمره زبان
 3. معدل بالا
 4. مقاله‌های معتبر

مراحل دریافت انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا

 1. در ابتدا باید وضعیت خود را با توجه به شرایط درخواست انواع بورسیه‌ها بررسی کنید و ببینید که آیا واجد آن‌ها هستید یا خیر.
 2. با مراجعه به سایت  esteri.it از انواع بورسیه‌های ارائه شده مطلع شوید.
 3. از استادان دانشگاه قبلی خود توصیه‌نامه دریافت کنید.
 4. با یکی از استادان دانشگاه مقصد مکاتبه کنید و از او بخواهید که شرایط سرعت بخشیدن به روند مهاجرتی شما را تسریع کند. از این استاد هم توصیه‌نامه دریافت کنید.
 5. دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و فرم درخواست را برای آن ارسال کنید.
 6. مدارک تحصیلی و ریز نمرات خود را برای دانشگاه مورد نظر بفرستید.
 7. وارد سایت اسکالرشیپ دولتی ایتالیا  studyinitaly.esteri.it  شده و پس از ایجاد حساب کاربری، فرم درخواست خود را ارسال کنید.
 8. برای دربافت پاسخ از دانشگاه و سایت اسکالرشیپ منتظر بمانید.

انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی ایتالیا

شانس گرفتن بورسیه در ایتالیا تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد که با دقت به آن‌ها می‌توان احتمال موفقیت را بالا برد. یکی از مهم‌ترین عوامل، عملکرد تحصیلی است؛ افرادی که نمرات بالا و علاقه‌ی فراوانی به تحقیقات داشته باشند، احتمالاً بهترین شانس برای گرفتن بورسیه را خواهند داشت. همچنین، تجربیات پیشین و سوابق تحقیقاتی یا کارآموزی در حوزه‌های مرتبط با زمینه‌ی تحصیلی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. ارتباط مستقیم با اساتید یا گروه‌های تحقیقی، توصیه‌نامه‌های قوی، و یک نقشه‌ی روشن از اهداف تحصیلی و حرفه‌ای نیز از جمله عوامل کلیدی هستند. همچنین، توانایی زبانی بالا و تصمیم به ایجاد ارتباط فرهنگی و تحقق هدف تحصیلی نیز می‌تواند در جلب توجه مؤسسات بورسیه‌دهنده کمک کند.

دانشجویانی که شایستگی لازم را داشته باشند می‌توانند از این بورسیه‌ها بهره‌‌مند شوند. در ادامه بورسیه‌ی تحصیلی برخی از دانشگاه‌های ایتالیا را به شما معرفی می‌کنیم:

بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه بولونیا

دانشجویان بین‌المللی در مقطع از سراسر جهان کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند برای بورسیه‌ی دانشگاه بولونیا درخواست دهند. دانشگاه بولونیا قدیمی‌ترین دانشگاه در حال فعالیت مداوم در جهان و اولین موسسه‌ی آموزش عالی اعطا کننده‌ی مدرک است. این دانشگاه دولتی، محبوب ترین دانشگاه ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. میزان پذیرش دانشگاه حدود 60-75 درصد است.

دانشگاه بولونیا کمک هزینه تحصیلی 11000 یورو ناخالص برای و معافیت از هزینه‌ی تحصیل را ارائه می‌دهد. افراد متقاضی این بورسیه باید زیر 30 سال باشند و نیازی به ارائه‌ی مدرک آیلتس ندارند.

بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا دانشگاه پلی تکنیک تورین

مبلغ ناخالص بورس تحصیلی 8000 یورو در سال برای 2 سال برنامه‌ی تحصیلی (کارشناسی ارشد) است. بورسیه‌ها دو سال مقطع کارشناسی ارشد را پوشش می‌دهند. این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی بدون توجه به ملیت نیز آزاد است اما باید افراد درخاوست دهنده شرایط زیر را دارا باشند:

 • دارا بودن مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی معادل آن از خارج از ایتالیا.
 • شرایط مورد نیاز برای مقطع کارشناسی که از طریق سایت دانشگاه باید بررسی شود.
 • شرایط زبان برای رشته‌های زبان انگلسی: نمره‌ی آیلتس 5/5  سطح  B2 

بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه پادوا

دانشگاه پادوا دو نوع بورس تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستند، ارائه می‌دهد. 43 بورسیه‌ی تحصیلی تعالی بین‌المللی پادوا به دانشجویان اعطا می شود که هر بورسیه شامل کمک هزینه‌ی زندگی 800000 یورو و معافیت از هزینه شهریه در سال است. تنها مبلغی که باید توسط دانشجویان ذی‌نفع برای هر سال تحصیلی پرداخت شود، شامل هزینه‌ی اداری (مالیات منطقه‌ای و تمبر درآمد) است. مدت این بورسیه 2 سال مستمر برای داوطلبان مدرک کارشناسی ارشد است و 3 سال مستمر برای لیسانس.

مشاوره‌ تحصیلی ایتالیا ویزا هیلز

ما در این مقاله به بررسی اهمیت گرفتن بورسیه، انواع بورسیه‌های کشور ایتالیا و بورسیه‌های دانشگاه‌های مختلف ایتالیا پرداخیتم. طبیعتاً بسیاری دیگر از بورسیه‌ها در ایتالیا وجود دارند که شما می‌توانید برای دریافت آن‌ها اقدام کنید. اگر در این مسیر نیاز به کمک دارید، شرکت مهاجرتی ویزا هیلز با ارائه‌ی انواع خدمات در خصوص اخذ ویزا به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن بتوانید درست‌ترین مسیر را برای مهاجرت خود اتخاذ کنید. در صورتی که نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فوری و یا اخذ ویزای دانشجویی را دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

خدمات مجموعه‌ ویزا هیلز

شرکت مهاجرتی ویزاهیلز با ارائه‌ی انواع خدمات در خصوص اخذ ویزا به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن بتوانید درست‌ترین مسیر مهاجرتی را برای خود اتخاذ کنید. در صورتی که نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فوری و یا اخذ ویزای دانشجویی برای دانشگاه‌های ایتالیا را دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

 • شماره تلفن:  00982122661547 – 00982122661538
 • شماره واتس اپ اقامت: 09903100853
 • شماره واتس اپ تحصیلی: 09927209152
 • اینستاگرام: visahills

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× Whatsapp