تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه

تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه

آیا تصمیم نهایی خود را در مورد  انتخاب رشته و دانشگاه‌هایی که قصد دارید برای آنها اپلای کنید گرفته‌اید؟ هرچند این گام بزرگی در مسیر مهاجرت شماست، با این وجود مهم است که بدانیم سفر شما تازه شروع شده است و توجه به پیش‌نیازهای تحصیل در فرانسه برای اطمینان از روند اپلای درست و بدون دردسر ضروری است. صرف نظر از اینکه برای مقطع لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکترا درخواست می‌دهید، همیشه باید اطلاعات شخصی خود را تکمیل کرده و ریز نمرات، مدارک و گواهینامه‌های قبلی خود را  نیز ارسال کنید. این مرحله مقدماتی برای هر موسسه و دانشگاهی بسیار مهم است، زیرا واجد شرایط بودن شما را برای برنامه مورد نظر تأیید می‌کند. در ادامه این مقاله از وبسایت ویزا هیلز شما را با انواع روش های درخواست برای تحصیل در فرانسه، هزینه‌های زندگی در فرانسه و… آشنا خواهیم کرد.

راهنمای تحصیل در فرانسه

با این‌حال، این پایان کار نیست. برای رشته‌های تخصصی خاص مانند حقوق، مدیریت یا مهندسی، متقاضیان اغلب ملزم به ارائه نمرات از آزمون های استاندارد مانند GRE، GMAT یا LSAT هستند. این آزمون‌ها دارای اعتبار بین المللی هستند و در سراسر جهان استاندارد شده‌اند. همچنین در نظر گرفتن این نکته ضروری است که هر دانشگاه برای تحصیل در فرانسه پیش‌نیازها و  معیارهای خاص خود را برای اپلای قید می‌کند؛ بنابراین باید بررسی کامل را در وبسایت دانشگاه مورد نظر خود انجام دهید و فرم اپلای خود را مطابق با آن شرایط ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای اپلای فرانسه

 • فرم تکمیل شده‌ی درخواست
 • ریز نمرات مقاطع پیشین
 • کپی پاسپورت
 • عکس
 • انگیزه‌نامه
 • نتیجه آزمون زبان انگلیسی (TOEFL, IELTS)
 • کپی شناسنامه (ترجمه شده و تایید شده به زبان فرانسه)
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • توصیه‌نامه‌ها
 • مدارک مورد نیاز بخصوص برای هر دانشگاه

درخواست تحصیل برای دوره کارشناسی

در کشور فرانسه، دوره‌ کارشناسی بر اساس رشته تحصیلی معمولاً بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. یک مسئله جالب در سیستم تحصیل در فرانسه این است که سال‌های تحصیل لیسانس به صورت جداگانه محاسبه می‌شوند. به همین دلیل، دانشجویانی که از ایران در سال‌های دوم یا سوم لیسانس هستند، می‌توانند با تطابق واحدهایی که در ایران گذرانده‌اند و معادل آنها در فرانسه، از سال دوم یا سوم تحصیلی خود در این کشور شروع به تحصیل کنند.

از آن جهت که دوره‌ لیسانس در فرانسه به زبان فرانسوی تدریس می‌شود، متقاضیان باید نمره مربوط به آزمون زبان Delf یا TCF  را ارائه دهند. آن دسته از افراد که موفق به اخذ نمره لازم نشده‌اند می‌توانند دوره‌های زبان فرانسوی را پیش از ورود به دانشگاه در کشور فرانسه بگذرانند.

درخواست تحصیل برای دوره کارشناسی ارشد

اگر می خواهید برای تحصیل در فرانسه در دوره کارشناسی ارشد درخواست دهید، موارد زیر را بهتر است در نظر بگیرید:

طول دوره کارشناسی ارشد در فرانسه معمولا 2 سال است. همچنین مدارک کارشناسی ارشد فرانسوی در واحدهای آموزشی سازماندهی می‌شوند تا بر موضوعات مختلف در یک حوزه موضوعی گسترده‌تر تمرکز کنند (کارگاه‌های عملی، بحث‌های نظری، و  پروژه‌های مستقل).

به صورت کلی سه نوع برنامه کارشناسی ارشد در هنگام تحصیل در فرانسه وجود دارد: کارشناسی ارشد تخصصی (MSc)، برنامه‌های MBA و برنامه‌های MIM.

کارشناسی ارشد تخصصی: گاهی اوقات برای اشاره به برنامه‌های پیشرفته ای که توسط Grandes Écoles اعطا می‌شود استفاده می‌شود که در آن دانش آموزان تخصص مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.

برنامه‌های MBA : فرانسه اولین کشوری بود که این برنامه‌ها را در اروپا ارائه کرد. مدارس تجاری فرانسه یکی از رقابتی‌ترین مدارس برای ورود به آن هستند. برنامه‌های MBA حداقل به دو سال سابقه کار نیاز دارند.

MIM یا کارشناسی ارشد در برنامه های مدیریت: برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هستند که دانش مدیریت عمومی پیشرفته‌ای را برای فارغ‌التحصیلان لیسانس بازرگانی ارائه می‌کنند، خواه قبلاً در رشته بازرگانی تحصیل کرده باشند یا نه.

رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود و سطج زبان مورد نیاز دانشجویان به صورت کلی باید 5/6 آیلتس یا B2 زبان فرانسوی باشد.

درخواست تحصیل در فرانسه برای دوره دکتری

شاید امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشوری مانند فرانسه کمتر به گوش‌تان خورده باشد اما درواقع امری معمول و بسیار گسترده است و شما می‌توانید صدها برنامه تحصیلی انگلیسی را در هنگام تحصیل در فرانسه پیدا کنید. دانشگاه‌های دولتی فرانسه از جمله مقرون‌به‌صرفه‌ترین دانشگاه‌های منطقه‌ی یورو محسوب می‌شوند.

در فرانسه 266 مدرسه دکتری وجود دارد که برنامه‌های Ph.D. را با همکاری مراکز تحقیقاتی و لابراتوارها فراهم می‌کند. دوره‌ی استاندارد دکتری 3 سال طول می‌کشد و شامل دو ترم آموزشی (یا پژوهشی)  در هر سال می‌شود. برای ثبت‌نام در مقطع دکتری باید یک موضوع جالب پیدا کرده و سپس مکاتبه با استاد راهنمایی را آغاز کنید که در حیطه موضوع شما پژوهش و تدریس می‌کند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری، برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی یکسان است. با این حال، بسته به اینکه شما دانشگاه خصوصی یا دولتی  را برای تحصیل خود انتخاب می‌کنید، هزینه مدرک ممکن است متفاوت باشد.

هزینه‌های تحصیل در فرانسه

با وجود هزینه‌های زندگی گران، شهریه‌ها برای هم دانشجوان اروپایی و هم دانشجوان غیراروپایی بسیار مقرون به صرفه است. اگر دانشجوی اروپایی هستید، شما باید هر سال مبلغ 170 یورو برای مقطع لیسانس، 243 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد و 380 یورو برای مقطع دکترا (یا 610 یورو در برخی از دانشکده‌های مهندسی) پرداخت کنید.

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی غیر اروپایی، دولت فرانسه ممکن است دو سوم شهریه‌تان را پوشش دهد. این اتفاق ممکن است با ارائه مدارک و مستندات مربوط به وضعیت اقامتی شما اتفاق افتد. برای این منظور، مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید باید در محدوده وزارت آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری قرار داشته باشد.

با این شرایط، شما تنها می‌بایست 2770 یورو در سال برای مقطع لیسانس، 3770 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد و 380 یورو برای مقطع دکترا پرداخت کنید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا هزینه تحصیلی خود را به حداقل برسانید.البته در نظر بگیرید که در مورد موسسات خصوصی، هزینه‌های تحصیل بسیار بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است ، اغلب بین 3000 تا 10000 یورو در هر سال تحصیلی. این موضوع برای مدارس معتبری که به عنوان “Grande Écoles” شناخته می‌شوند، نیز صدق می‌کند. در این مدارس، شهریه معمولاً بین 450 تا 1100 یورو در سال در نوسان است.

بورسیه‌های تحصیلی در فرانسه

انواع بورسیه‌های تحصیلی فرانسه هر ساله برای دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات آکادمیک خود را در فرانسه دنبال کنند، توسط دولت فرانسه و برنامه Erasmus+ ارائه می شود. اولین گامی که باید قبل از یافتن بورسیه تحصیلی مناسب برای خود انجام دهید این است که از طریق وب‌سایت the Campus Bourses اقدام کنید.  بورسیه های Erasmus+ تاکنون به بیش از دو میلیون دانشجو کمک کرده است و می‌تواند راه بسیار خوبی برای تامین هزینه تحصیل شما  باشد.

وزارت امور خارجه فرانسه در همکاری با انواع سازمان‌ها و برنامه‌های اروپایی، مجموعه‌ای گسترده از انواع مختلف بورسیه‌ برای تحصیل در فرانسه ارائه می‌دهد. وزارت آموزش عالی نیز با ملاحظه به معیارهای خاصی که شما باید پیروی کنید، بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد.

هزینه‌های زندگی در فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه چقدر است؟

یافتن محل اقامت دانشجویی در هنگام تحصیل در فرانسه، به‌ویژه در شهرهای بزرگ مانند پاریس، لیون، تولوز یا مارسی، ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد؛ به‌ویژه اگر بودجه محدودی داشته باشید. به طور کلی، هزینه‌های زندگی در فرانسه، مخصوصاً در پاریس، بالاتر از میانگین است. اما در شهرهای کوچکتر مانند نانت، روئن، گرنوبل، مونپلیه و لیل، هزینه‌های زندگی برای دانشجوها مناسب‌تر است.

هزینه‌ی زندگی در فرانسه بیشتر به شهری که برای تحصیل در فرانسه انتخاب می‌کنید و البته سبک زندگی شما بستگی دارد. هزینه‌ی تحصیل در پاریس نسبت به شهرهای دانشجویی بسیار بیشتر است. به طور متوسط، مواد غذایی حداکثر 400 یورو در ماه، اتصال به اینترنت 26 یورو در ماه، برق زیر 50 یورو و بیمه درمانی 25 یورو در ماه برای شما هزینه خواهند داشت. در هر صورت فراموش نکنید که می‌توانید از تخفیف‌های دانشجویی خود در هزینه‌های حمل و نقل، گشت و گذار و صرف غذا استفاده کنید.

خدمات مجموعه‌ی ویزا هیلز

شرکت مهاجرتی ویزا هیلز با ارائه‌ انواع خدمات در خصوص اخذ ویزا به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن بتوانید درست‌ترین مسیر مهاجرتی را برای خود اتخاذ کنید. در صورتی که نیاز به اخذ ویزای تحصیلی فوری و یا اخذ ویزای دانشجویی را دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

 • شماره تلفن:  00982122661547 – 00982122661538
 • شماره واتس اپ اقامت: 09903100853
 • شماره واتس اپ تحصیلی: 09927209152
 • اینستاگرام: visahills

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× Whatsapp